Ο Αμφίλοχος ...ευθύμησε… με Ευθυμίου

Ευθύμησε… με Ευθυμίου
ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ...................................2
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΟΥ....0

Δύο γκολ του Κώστα Ευθυμίου, ή… «Ντέμη», χάρισαν τη νίκη και τα χαμόγελα στον Αμφίλοχο που ανέβηκε αισθητά στη βαθμολογία. Εξάλλου η νίκη ήρθε επί ενός αξιόλογου αντιπάλου που μία εβδομάδα πριν είχε κερδίσει μέσα στο Αγγελόκαστρο.

Πέρα όμως από τα χαμόγελα οι νικητές προβληματίζονται για το επιθετικό τους πρόβλημα, ειδικά στο σκοράρισμα. Έτσι στο πρώτο ημίχρονο που υποχρέωσαν το Παναιτώλιο σε παθητικό ρόλο, έκαναν φάσεις αλλά όχι και το γκολ. Ωστόσο οι γηπεδούχοι με κορυφαίο τον Ψωμοδότη στα χαφ, πολύ καλό τον Λιανό ως κεντρικό αμυντικό και σε καλή μέρα τον Ζαβιτσάνο στα αριστερά, άφηναν υποσχέσεις… Το 1-0 ήρθε στην επανάληψη και ο Ολυμπιακός που στο πρώτο 45λεπτο δεν απειλούσε, ισορρόπησε το ματς. Με Ντζάλα και Μπαλάφα να παίρνουν πάνω τους την ομάδα και το Μπρέσιακα στα άκρα, έδειχναν ικανοί για το γκολ στο οποίο έφτασαν κοντά, ιδίως στη φάση του 71΄.   Κι αφού δεν μπόρεσε να ισοφαρίσει ο Ολυμπιακός βρήκε την ευκαιρία να το κανει η ομάδα της Αμφιλοχίας και να φτάσει σε πολύτιμη νίκη.
Πολύ καλοί οι διαιτητές Ματσούκας, Αντωνόπουλος, Ντζάνης που δεν είχαν προβλήματα στο παιχνίδι.

Τα στιγμιότυπα του αγώνα
16΄ Ο Ευθυμίου τετ α τετ και πλασέ, αλλά μπλοκάρει ο Μπαλάφας.
30΄ Ο Μάνθος απέναντι στον Κ. Μπαλάφα, που αποκρούει το πλασέ.
35΄ Από κοντινή απόσταση το πλασάρισμα του Ευθυμίου άουτ.
45΄ Σουτ του Νάκα μέσα από τη περιοχή, αποκρούει εντυπωσιακά ο Μπαλάφας.
49΄ Κεφαλιά του Μπαλωμένου, ο Σαπάτης κάνει πολύ καλή απόκρουση.
55΄ Κεφαλιά του Τζαμαλή ελάχιστα έξω.
58΄ ΓΚΟΛ!!! Ο Παύλος σεντράρει από δεξιά και ο Ευθυμίου με κεφαλιά ανοίγει το σκορ για τον Αμφίλοχο.
71΄ Η κεφαλιά του Τσιμπούκα κατευθύνεται στα δίχτυα και σώζει στη γραμμή ο Καζάκος.
78΄ Μόνος απέναντι στον τερματοφύλακα ο Κιρόσιμος, χάνει το κοντρόλ…
85΄ ΓΚΟΛ!!! Εκπληκτική ατομική ενέργεια του Ράπτη, που γυρίζει στον Ευθυμίου κι αυτός κάνει το 2-0 με εύστοχο πλασέ.

ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ (Κώστας Λιανός): Σιαπάτης, Παύλος, Λιανός, Καζάκος, Ζαβιτσάνος, Καβαλάρης, Νάκας (75΄ Κιρόσιμος), Ψωμοδότης, Μάνθος, Ράπτης (80΄ Δράκος), Ευθυμίου (87΄ Μπουμπούλης).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Άγγελος Πανέτας): Μπαλάφας Κ., Μπαλάφας Φ. Ντζάλας, Μολώνης (70΄Τσιμπούκας), Πανταζής, Σαλμάς, Κουτσουβέλης, Τζαμαλής (61΄ Ντίνος), Μπαλωμένος, Σερμετζέλης, Αυγέρης, (56΄Μπρέσιακας).