9 Μαρ 2014

Ο Ναυπακτιακός Αστέρας κυπελλούχος Αιτωλ/νιας (φωτο)

spo-k20-nafpaktiakos1
Μετά από ένα συναρπαστικό και συγκλονιστικό παιγνίδι ο Ναυπακτιακός Αστέρας αναδείχτηκε κυπελλούχος ΕΠΣΝΑ την τρέχουσα ποδοσφαιρική περίοδο κερδίζοντας την ομάδα Κ-20 του Παναιτωλικού με 4-3 στα πέναλτι.
Έτσι ο Αστέρας έγινε ο πολυνίκης του θεσμού του κυπέλλου φτάνοντας τις 7 κατακτήσεις.   Όσον αφορά τον αγώνα αυτό που όλοι θα θυμούνται είναι τα 30΄της παράτασης, οπού είχαμε εντυπωσιακές αλλαγές σκορ, αποβολές, αλλά και έντονη αλλαγή συναισθημάτων.
Ο κανονικός αγώνας έληξε χωρίς γκολ με πιο καλή στιγμή για τον Αστέρα ένα δοκάρι με τον Καζανά στο 17΄. Το ποδόσφαιρο που παίχτηκε ήταν μέτριο και σίγουρα δεν ευχαρίστησε τους 600 περίπου φίλους και των δυο ομάδων που βρέθηκαν στο γήπεδο του Παναιτωλικού.

spo-k20-nafpaktiakos2Η παράταση όμως αποζημίωσε και με το παραπάνω όσους παρέμειναν στο γήπεδο. Ο Αστέρας προηγήθηκε          (0-1) στο 94΄με πλασέ του Ψυχογιού και το πλήγμα για τον Παναιτωλικό  μεγάλωσε γιατί στην φάση αυτή ο Κοζάκης φέρθηκε ανόητα και διαμαρτυρήθηκε υπερβολικά στον διαιτητή κ. Τσιρώνη, θεωρώντας ότι η φάση ξεκίνησε με χέρι των αντιπάλων του. Ακόμη και αν είχε δίκιο το έχασε με την συμπεριφορά του.   Στο 102΄ αποβλήθηκε με 2η κιτρίνη ο Γεωργακόπουλος των φιλοξενούμενων και αποκαταστάθηκε η αριθμητική ισορροπία. Ο Παναιτωλικός  ισοφάρισε (1-1) στο 107΄με εκπληκτικό σουτ του Κωστακιώτη.
spo-k20-nafpaktiakos3Στο 114΄και πάλι ο Κώστας Ψυχογιός έδωσε το προβάδισμα (1-2) για την ομάδα του.  Ο Παναιτωλικός είχε και 2η απάντηση για τον Αστέρα όταν στο 3ο λεπτό των καθυστερήσεων κατάφερε να ισοφαρίσει (2-2) με εντυπωσιακή εκτέλεση φάουλ από τον αρχηγό του Τάσο Ζαρκάδα και να στείλει το ματς στα πέναλτι. Μάλιστα ο σκόρερ αποβλήθηκε με 2η κίτρινη κάρτα για τους έξαλλους πανηγυρισμούς του στο γκολ που σημείωσε.
spo-k20-nafpaktiakos4Στα πέναλτι ήρωας αναδείχτηκε ο τερματοφύλακας του Αστέρα Αντώνης Πετσίνης, καθώς έπιασε τα σουτ των Σιώρου και Κωστακιώτη. Από την ομάδα της Ναυπάκτου αστόχησε σε πέναλτι ο Ζαχαρόπουλος.  Εύστοχοι για τον Αστέρα ήταν οι Καραγιάννης, Θεοχάρης, Καζανάς και Καρτσακλής. Από τον Παναιτωλικό ευστόχησαν οι Κοντογιάννης, Μωραΐτης και Βασιλάρης.
Στην έναρξη του τελικού κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του πρώην ποδοσφαιριστή του Παναιτωλικού Αντώνη Κουγιαννού, που έφυγε πρόωρα απ’ τη ζωή σε ηλικία 21 ετών, ενώ οι ποδοσφαιριστές του Παναιτωλικού αγωνίστηκαν με μαύρα περιβραχιόνια.