2 Απρ 2012

Ομόνοια Πέτρας - Αμφίλοχος 2-0

Χρειάστηκε να φτάσει η Πρωταπριλιά για να πετύχει νίκη (εντός αγωνιστικού χώρου) η Ομόνοια Πέτρας, η οποία επικράτησε σχετικά εύκολα του Αμφίλοχου στο γήπεδο του Δημαριού με 2-0. Οι γηπεδούχοι ήταν ανώτεροι σχεδόν σε όλο το ενενηντάλεπτο και έφτασαν δίκαια στη πρώτη τους νίκη στην Δ΄ Εθνική κατηγορία, η οποία παράλληλα τους ανέβασε στην 9η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Πλέον, στόχος για την Ομόνοια είναι η δεύτερη σερί νίκη σε μία εβδομάδα μέσα στην Κόνιτσα, απέναντι στην τοπική Πίνδο.

Στα αγωνιστικά, η Ομόνοια ξεκίνησε πολύ δυνατά την αναμέτρηση και αφού απείλησε με κάποια μακρινά σουτ, στο 16ο λεπτό ο Στέργιος βρέθηκε απέναντι από τον Σαπάτη, αλλά το σουτ που επιχείρησε από το ύψος της μεγάλης περιοχής πέρασε μόλις άουτ. Τρία λεπτά μετά (19΄) όμως, ο Δερβένης με ένα δυνατό συρτό σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή, έστειλε την μπάλα στη γωνία του Σαπάτη για να βάλει μπροστά στο σκορ την ομάδα της Άνω Πέτρας. Στο υπόλοιπο του πρώτο μέρους ο Αμφίλοχο είχε δύο καλές ευκαιρίες (23΄ και 27΄) για να ισοφαρίσει με τον Παναγιώτη Τσιούνη, ενώ η Ομόνοια είχε μιας σημαντική ευκαιρία στο 41΄ με τον Στέργιο. Στο δεύτερο μισό του αγώνα, γρήγορα η Ομόνοια έφτασε και στο 2-0, όταν στο 51΄ ο Ευριπίδης Σταμούλης μετά από εξαιρετική ατομική προσπάθεια, έκανε την κάθετη σέντρα στην περιοχή και ο Τσάπαλης πέτυχε το 2-0. Στο υπόλοιπο του αγώνα η Ομόνοια θα μπορούσε να φτάσει και σε ένα τρίτο τέρμα, αφού έχασε κάποιες ευκαιρίες με τους Μαργαρίτη, Δερβένη και Παππά, ενώ Αμφίλοχος απείλησε με τον Α. Τσιούνη.
Συνθέσεις ομάδων
ΟΜΟΝΟΙΑ ΠΕΤΡΑΣ: Σταμάτης, Σταμούλης Π., Μανιφάβας Σ., Σταμούλης Ε., Στέργιος (71΄ Καλεύρας), Ορφανός (88΄ Γεωργάρας), Τσάπαλης (79΄ Παππάς Α.), Πέτσας, Παππάς Γ., Δερβένης, Μαργαρίτης.

ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ: Σαπάτης, Ζίγκηρης (84΄ Καλύβας), Μητσόπουλος, Καρτσακλής, Λιανός, Μπεκατώρος, Βούρτσας (56΄ Τρυφέρης), Χρυσούλης, Τσιούνης Π., Τσιούνης Α. (69΄ Αγγέλης), Βαϊνάς.