13 Μαρ 2011

ΑΜΒΡΑΚΙΚΟΣ ΛΟΥΤΡΟΥ 0 - ΑΜΦΙΛΟΧΟΣ 2

ΣΑΒΒΑΤΟ 12/3/2011  ΓΗΠΕΔΟ ΛΟΥΤΡΟΥ

Μεγαλη νικη για την ΟΜΑΔΑ ΜΑΣ στο γειτονικο ντερμπυ με τον Αμβρακικο Λουτρου με 0-2

Συνεχίζεται η ελεύθερη πτώση για το Λουτρό που ηττήθηκε εύκολα από τον Αμφίλοχο με 2-0. Στο α' ημίχρονο μόνο στο 2ο λεπτό το σουτ από μακρινή απόσταση, ύστερα από εκτέλεση φάουλ, απείλησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα που έπεσε στη γωνιά του και έδιωξε σε κόρνερ. Όλες οι φάσεις που δημιούργησαν στο α' ημίχρονο οι παίκτες του Αμφιλόχου έγιναν σπάζοντας για πολλοστή φορά το τεχνητό οφσάιντ των γηπεδούχων! Στο 9' ύστερα από σέντρα του κορυφαίου του αγώνα Στάμου, ο Δράκος-Γαλάνης (μάλλον) με σουτ έγραψε το 0-1. Στο 20' ο Αλέξανδρος Μπεκατώρος από αριστερά μπαίνει στην περιοχή ύστερα από ψηλοκρεμαστή πάσα του Στάμου και πλασάρει τον Σερπάνο για το 0-2. Στο 43' η μεγαλύτερή τους ευκαιρία για το 0-3 χάθηκε όταν από ωραία σέντρα του Α. Μπεκατώρου, άτσαλο το τελείωμα του επιθετικού του Αμφιλόχου και η μπάλα πολλά μέτρα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

Το δεύτερο ημίχρονο δεν είχε τόσες πολλές φάσεις όσες το πρώτο με τον Αμβρακικό να έχει μια πρωτοβουλία χωρίς όμως να απειλήσει ιδιαίτερα. Τα πράγματα δυσκόλεψαν για τους γηπεδούχους όταν αποβλήθηκε ο Σταύρος Ντρούτσης στο 63' παίρνοντας δυο κίτρινες κάρτες, και απείλησαν μόνο με μια εκτέλεση φάουλ του Παγώνη που πέρασε ελάχιστα άουτ στο 65'.  Προς το τέλος του αγώνα οι φιλοξενούμενοι απείλησαν δυο φορές για το 0-3 αλλά με έγκαιρες εξόδους ο Σερπάνος κράτησε το σκορ σε χαμηλά επίπεδα. Δύσκολη η συνέχεια για τον Αμβρακικό που καλείται να βρει λύσεις στις απουσίες βασικών ποδοσφαιριστών (Μασούρας, Μύγας) καθώς τα δύο επόμενα παιχνίδια με Ελπίδες Αγρινίου και Πλαγιά είναι πολύ κρίσιμα για να κρατηθεί στην οχτάδα του πρωταθλήματος. Αντιθέτως η ομάδα του Αμφιλόχου μετά τη σημερινή αγωνιστική είναι φαβορί ακόμα και για απευθείας άνοδο χωρίς μπαράζ. Πολύ καλή ατμόσφαιρα στο γήπεδο από τους φίλους των δύο ομάδων, ας έλειπαν όμως τα υβριστικά συνθήματα εκατέρωθεν.